Kryzys jest naturalnym elementem każdej długotrwałej relacji. Nie potrafiąc sobie z nim poradzić, część par decyduje się na rozstanie, a część próbuje zawalczyć o swój związek korzystając z profesjonalnej pomocy. Obie decyzje są trudne, jednak stanie w miejscu jest jeszcze trudniejsze.

Terapia par i małżeństw, to spotkania z obojgiem partnerów. Nastawione są na rozwiązanie konkretnego problemu lub na zwiększenie ogólnej satysfakcji ze związku. Badania pokazują (np.·James, 1991; Jonhson i·Greenberg, 1985), że 71% par uczestniczących w takich spotkania deklaruje wyraźną poprawę jakości swojego związku. Oznacza to jednocześnie, że część osób decyduje się jednak na rozstanie. Warto wówczas pamiętać, że po terapii par, są do tego lepiej przygotowani.

Na spotkania zapraszam szczególnie te pary, które uważają, że z ich związkiem już „nic nie da się zrobić”. Nie możemy być tego pewni, dopóki nie wypróbujemy wszystkich możliwości.

Pierwsze spotkania to tzw.·konsultacje. Konsultacje obejmują od jednego do trzech spotkań. Ich celem jest rozpoznanie problemu oraz wstępne zrozumienie jego rzeczywistych przyczyn. Zarówno konsultacje, jak i kolejne wizyty trwają 75·minut.